Skidorter i Kanada
Här jämförs 14 skidorter i Kanada, fördelade på 3 områden, med toppar från 800 till 2 713 m. För varje ort: bashöjd, topphöjd, fallhöjd, pistkilometer, liftar och nedfarternas fördelning per nivå, med länk till ortens sida och till skiduthyrningen.
Jämför skidorterna i Kanada
Varje ruta visar bara det som skidorten själv publicerar: saknas siffran står det ett streck, aldrig en uppskattning. Fallhöjden är skillnaden mellan topphöjd och bashöjd, och fördelningen per nivå anges i procent av skidområdet, räknat på de siffror varje ort publicerar.
British Columbia — 9 skidorter
| Skidort | Bashöjd | Topphöjd | Fallhöjd | Skidområde | Liftar | Fördelning per nivå | Uthyrning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kicking Horse Mountain Resort | 1 190 m | 2 505 m | 1 315 m | 3 486 acres | 5 | 20 % nybörjare · 20 % medel · 45 % avancerad · 15 % expert | Hyr skidor |
| Panorama Mountain Resort | 1 150 m | 2 450 m | 1 300 m | 2 975 acres | 10 | 15 % nybörjare · 35 % medel · 20 % avancerad · 30 % expert | Hyr skidor |
| SilverStar Mountain Resort | 1 609 m | 2 369 m | 760 m | 3 304 acres | — | — | Hyr skidor |
| Revelstoke Mountain Resort | 512 m | 2 340 m | 1 828 m | 3 121 acres | 6 | 12 % nybörjare · 43 % medel · 45 % avancerad | Hyr skidor |
| Big White | 1 508 m | 2 319 m | 811 m | 105 km | 17 | 18 % nybörjare · 54 % medel · 22 % avancerad · 6 % expert | Hyr skidor |
| Whistler Blackcomb | 675 m | 2 284 m | 1 609 m | 8 171 acres | 36 | 20 % nybörjare · 35 % medel · 25 % avancerad · 20 % expert | Hyr skidor |
| Fernie Alpine Resort | 1 052 m | 2 134 m | 1 082 m | 2 500 acres | 10 | 13 % nybörjare · 30 % medel · 32 % avancerad · 21 % expert | Hyr skidor |
| Sun Peaks Resort | 1 255 m | 2 080 m | 825 m | 4 400 acres | 13 | 10 % nybörjare · 58 % medel · 32 % avancerad | Hyr skidor |
| Red Mountain Resort | 1 185 m | 2 075 m | 890 m | 3 850 acres | 8 | 17 % nybörjare · 34 % medel · 23 % avancerad · 26 % expert | Hyr skidor |
Alberta — 3 skidorter
| Skidort | Bashöjd | Topphöjd | Fallhöjd | Skidområde | Liftar | Fördelning per nivå | Uthyrning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Banff Sunshine Village | 2 195 m | 2 713 m | 518 m | 3 500 acres | 11 | — | Hyr skidor |
| Lake Louise Ski Resort | 1 646 m | 2 637 m | 991 m | 4 200 acres | 13 | 25 % nybörjare · 45 % medel · 30 % avancerad | Hyr skidor |
| Mount Norquay | 1 680 m | 2 450 m | 770 m | 190 acres | 6 | — | Hyr skidor |
Québec — 2 skidorter
| Skidort | Bashöjd | Topphöjd | Fallhöjd | Skidområde | Liftar | Fördelning per nivå | Uthyrning |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mont Tremblant | 230 m | 875 m | 645 m | 82 km | 14 | — | Hyr skidor |
| Mont-Sainte-Anne | 175 m | 800 m | 625 m | 73 km | 9 | 21 % nybörjare · 46 % medel · 20 % avancerad · 13 % expert | Hyr skidor |
Vanliga frågor om att åka skidor i Kanada
Vilka skidorter finns det i Kanada?
På den här sidan jämförs 14 skidorter i Kanada, fördelade på dessa områden: British Columbia, Alberta och Québec. Varje ort har sin egen sida med sina höjder, sitt skidområde och sin skiduthyrning.
Vilken är den största skidorten i Kanada?
Av de 14 skidorter i Kanada som publicerar sin åkbara yta (av 14 jämförda) är Whistler Blackcomb störst, med 8 171 acres, före Sun Peaks Resort (4 400 acres). I Nordamerika mäts skidområdet i acres, inte i pistkilometer.
Vilken är den högsta skidorten i Kanada?
Högsta punkten i Kanada har Banff Sunshine Village: 2 713 m, i Alberta. Därefter kommer Lake Louise Ski Resort (2 637 m). Jämförelsen omfattar alla skidorter på sidan, eftersom vi har höjden för samtliga.
Vilken skidort har störst fallhöjd i Kanada?
Revelstoke Mountain Resort: 1 828 m mellan bashöjden (512 m) och toppen (2 340 m). Fallhöjden är skillnaden mellan de två höjderna, inte längden på någon nedfart.
Vilken skidort är bäst för nybörjare i Kanada?
Av de 10 skidorter i Kanada som publicerar sin terrängfördelning har Lake Louise Ski Resort störst andel nybörjarterräng: 25 %. Varje orts fördelning finns i tabellen ovan.
Vilken skidort är bäst för avancerade åkare i Kanada?
Av de 10 skidorter i Kanada som publicerar sin terrängfördelning har Kicking Horse Mountain Resort störst andel för avancerade och experter: 60 %.
När öppnar skidorterna i Kanada?
Under säsongen 2026/27 öppnar de 14 skidorter i Kanada som har en beräknad period mellan 1 november 2026 och 4 december 2026, och stänger mellan 4 april 2027 och 3 maj 2027. Det är beräknade datum som beror på snön: de bekräftade finns, ort för ort, på sidan med säsongsdatum.
Var hyr man skidor i Kanada?
14 av de 14 skidorter i Kanada på den här sidan har sin skiduthyrning bokningsbar online hos Caranva, med uthämtning på plats. Kolumnen ”Uthyrning” i tabellen går direkt till var och en.